Redukcja blizn

Blizna powstaje w wyniku uszkodzenia skóry właściwej jako następstwo zabiegu chirurgicznego lub urazu. Pamiątka w postaci blizny może pozostać również po zagojeniu się pewnych zmian chorobowych po ospie czy trądziku. Bliznę stanowi tkanka łączna włóknista. W odróżnieniu od zdrowej skóry, jest mniej elastyczna, pozbawiona zakończeń nerwowych, gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych.

Gojenie się rany przebiega w 4 fazach.

  • Faza zapalna rozpoczyna się już w chwili zranienia. W ciągu 24–48 godzin dochodzi do przekrwienia tkanki i zwiększenia przepuszczalności naczyń włosowatych. Rana wypełnia się skrzepem krwi, który jest biologicznym opatrunkiem – chroni ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Na brzegach rany gromadzi się włóknik, który jest rusztowaniem dla powstającego na ranie strupa.
  • Ograniczona faza zapalna to etap, w którym rana się oczyszcza. Napływają do niej komórki żerne (makrofagi), które usuwają te obumarłe. Do rany wnikają naczynia krwionośne, na co organizm potrzebuje ok. 7 dni.
  • Faza gojenia to czas, w którym fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej, intensywnie wytwarzają kolagen podtrzymujący powstającą bliznę. Komórki tkanki łącznej mnożą się, a nad nimi powstaje nabłonek. Dochodzi do równowagi między ilością kolagenu produkowanego przez organizm a tego, który jest rozkładany i usuwany.
  • Faza przebudowy blizny zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do nawet ponad roku.

Rodzaje blizn – wygląd:

Blizny zanikowe (atroficzne)

To okrągłe, niewielkie zmiany o charakterze wgłębienia – poniżej powierzchni skóry. Powstają gdy proces gojenia zostaje zakłócony i wytwarza się zbyt mało kolagenu. Blizny zanikowe blizny po trądziku, ospie wietrznej ,rozstępy .

Blizny przerostowe

To blizny, które poszerzają się z powodu napięcia rany, ale nie wykraczają poza jej granice. Są czerwone, pogrubiałe i uniesione powyżej poziomy skóry.

Keloidy

To nieprawidłowa reakcja skóry na uraz. Keloidy są włókniste, twarde, o nieregularnym lub podłużnym kształcie. Skóra w miejscu keloidów jest sino czerwona. Ich przyczyną jest indywidualna skłonność do nadprodukcji kolagenu. Charakteryzują się znaczną skłonnością do nawrotów po wycięciu chirurgicznym.

OPIS ZABIEGU (PLEXR)

Jedną z metod leczenia blizn jest zabieg z wykorzystaniem plazmy. PLEXR jest generatorem plazmy, który wytwarza kontrolowaną i celowaną mikro wiązkę plazmy dzięki jonizacji gazów zawartych w powietrzu. Plazma tworzy się między końcówką urządzenia i skórą pacjenta dzięki niewielkiemu łukowi elektrycznemu, który w kontrolowany sposób zdolny jest do sublimacji naskórka i obkurczania skóry w miejscu działania. Plazma to rodzaj zjonizowanej materii przypominającej stanem skupienia gaz. Działa ona punktowo, jedynie w leczonym miejscu, bez jakiegokolwiek oddziaływania na otaczające je zdrowe tkanki i najważniejsze, bez naruszania głębszych warstw skóry.

Informacje dotyczące zabiegu

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZABIEGU

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta.

PRZEBIEG ZABIEGU

Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską. Dla zwiększenia komfortu pacjenta wykonuje się go w miejscowym znieczuleniu. Procedura ta wykonywana jest przez wykonywanie niewielkich punktów na powierzchni skóry poprzez plazmę generowaną z urządzenia PLEXR, każdy w odległości ok 0,5 mm jeden od drugiego. Czas wykonywania zabiegu uzależniony jest od okolicy  i rozległości zmian poddawanych zabiegowi. Dla osiągnięcia ostatecznego efektu należy wykonać 4-6  zabiegów w odstępie 1 miesiąca. Ostateczny efekt leczenia oceniamy po 8-12 miesiącach od ostatniego zabiegu.

EFEKTY
  • sam zabieg nie wyłącza pacjentów z codziennych aktywności
  • zabieg nie wywołuje stanu zapalnego i nekrozy otaczających tkanek
  • efekty uzależnione są od rozległości i stany blizny
CENA
Poniższe ceny zawierają podatek VAT 23%.

Redukcja blizn od 200zł
Cena uzależniona jest od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi