Wskazania

Zmarszczki

Zmarszczki są pierwszą oznaką starzenia się skóry. Pojawiają się już około 25 roku życia i z biegiem czasu jest ich więcej. Co ma wpływa na pojawianie się załamań na naszej skórze twarzy ? Między innymi takie czynniki jak promieniowanie słoneczne, geny, hormony, upływ czasu, ubytki tkanki tłuszcz, tkanki mięśniowej i kości. Zmarszczki to załamanie struktury skóry oraz znajdującego się pod nią rusztowania stworzonego przez włókna kolagenu i elastyny. Pod skórą maleje również ilość kwasu hialuronowego.

Zmarszczki ze względu na przyczynę i tempo powstawania dzielimy na:

Mimiczne – inaczej dynamiczne – pojawiają się najszybciej i są efektem ruchów mięśni mimicznych twarzy. Podczas wyrażania emocji (np. śmiejech) mięśnie nasze mięśnie intensywnie pracują załamując skórę. Zmarszczki początkowo widoczne są tylko podczas mimiki, ale z upływem czasu linie mimiczne zostają utrwalone . Na ten rodzaj zmarszczek najbardziej narażone są okolice ust, oczu, brwi i czoło .

Grawitacyjne – ich przyczyny to stopniowe starzenie się skóry oraz działanie przyciągania ziemskiego. To głębokie bruzdy, które pojawiają się, gdy skóra traci elastyczność i jędrność. Tworzą się w okolicy powiek, na szyi i na policzkach.

Strukturalne – inaczej zmarszczki posłoneczne. Pojawiają się u osób lubiących wystawiać twarz do słońca (albo korzystać z solarium) i zwykle towarzyszą im zaburzenia pigmentacji.
Każdy rodzaj zmarszczek można podzielić dodatkowo w zależności od głębokości. Zmarszczki powierzchowne nie przekraczają pół milimetra głębokości i najczęściej lokują się wokół oczu. Zmarszczki głębokie natomiast to poziome lub pionowe bruzdy na czole, policzkach, dolnej części twarzy i szyi.

Sugerowane zabiegi:

  • toksyna botulinowa (Botox)
  • kwas hialuronowy
  • mezoterapia igłowa
  • PLEXR
Zmęczone oczy - opadająca powieka górna

Opadające powieki górne i zbyt duży płat skóry na może utrudniać pełne otwarcie oka. Przesłania rogówkę, a niekiedy zachodzi na źrenicę. To sprawia, że oko staje się „ciężkie”, szybciej się męczy a przy tym naszej twarzy dodaje lat.

Starzenie się skóry to najczęstsza przyczyna opadania powiek. Już po 30 roku życia stopniowo ubywa kolagenu odpowiadającego za jej napięcie. Najwcześniej widać to tam, gdzie skóra jest najcieńsza czyli na powiekach. Najczęściej na problem opadania powieki skarżą się dojrzałe panie. Gdy opadanie powiek jest zaawansowane, najskuteczniejszy jest zabieg chirurgiczny. Jeśli jednak nie jest znaczne lub nie jesteśmy przekonani do metod z użyciem skalpela warto wypróbować metody mało inwazyjne, które wzmacniają skórę okolic oczu. Głównym celem tych metod jest obkurczenie skóry oraz pobudzenie jej do produkcji kolagenu. Dzięki nim skóra powiek napina się i przestaje opadać. Bywa też że skóra powiek wcale nie jest rzeczywistą przyczyną ich opadania. Inną z przyczyn może być silny mięsień marszczący brwi który powoduje nadmierne obniżanie brwi wraz z powieką ku dołowi . Dlatego przed zabiegiem korekty powieki ważna jest konsultacja lekarska aby ocenić przyczynę stanu i zgodnie z nią podjąć leczenie. Nieraz aby uzyskać satysfakcjonujące efekty niezbędne jest łącznie kilku metod leczenia.

Sugerowane zabiegi:

  • PLEXR
  • Botox
  • mezoterapia igłowa
  • kwas hialuronowy
Worki, cienie, obrzęki pod oczami

Z obrzękami lub doliną łez w okolicy oczu zgłasza się wielu pacjentów niezależnie od płci i wieku. Najczęściej zmiany te występują u osób zdrowych i są jedynie problemem estetycznym.

U niektórych pacjentów jednak mogą być objawem chorobowym i wymagają dalszej diagnostyki. „Worki” pod oczami są najczęściej wynikiem zastojów limfatycznych lub odkładania się tkanki tłuszczowej pod okiem.

Cienie pod oczami dzielimy na trzy rodzaje:

cienie naczyniowe – są spotykane najczęściej jest to defekt genetyczny. Skóra dolnej powieki u takich pacjentów jest bardzo cienka, a włókna kolagenowe stosunkowo słabe. Płytko położone naczynia krwionośne przebijają przez skórę co powoduje wrażenie cienia. Poprawa jakości i gęstości skóry zmniejsza te dolegliwości. Wyeliminowany zostaje również problem zmarszczek i wiotkiej skóry pod oczami.

cienie barwnikowe – powstają na skutek odkładania się w skórze barwnika krwi hemoglobiny oraz jej metabolitów. Na ten problem stosujemy zabiegi rozjaśniające.

cienie prawdziwe – powstające na skutek głębokiego osadzenia oczu lub z utratą objętości tkanki podskórnej. Pacjenci zgłaszają się z powodu zagłębienia pod oczami, które nadają twarzy smutny, zmęczony wygląd. Wypełnienie ubytków kwasem hialuronowym usuwa ten problem .

Sugerowane zabiegi:

  • kwas hialuronowy
  • mezoterapia igłowa
  • osocze bogatopłytkowe
  • PLEXR
Znamiona

Nie wszystkie znamiona są niebezpieczne, ale nawet te niegroźne, jeśli tylko przeszkadzają albo nie można ich ukryć przed słońcem, warto usunąć . Jest to częsty problem wielu naszych pacjentów. Znamiona barwnikowe nazywane są również łagodnymi nowotworami melanocytowymi. Przez niektóre osoby uważane są za szczególne znaki urody, a przez inne za defekt kosmetyczny. Większość zmian barwnikowych jest łagodna i tylko w niektórych przypadkach ulega zezłośliwieniu. Pieprzyki i znamiona to wrodzone nieprawidłowości skórne często spowodowane są niedoborem albo nadmiarem składników tkankowych.

Znamiona w większych ilościach bardzo często pojawiają się na skórze wraz z wiekiem i utrzymują się na ciele przez całe życie. Mogą mieć one zróżnicowaną formę, kształt oraz kolor. Pojawiają się na każdej części ciała. Mogą być niebezpieczne w przypadku podrażnienia mechanicznego lub promieniowania UVB. Istnieje wiele rodzajów znamion, oraz wirusowych zakażeń skórnych , które dzięki dzisiejszej technologii, jesteśmy w stanie zlikwidować bez pozostawienia blizny:

brodawki wirusowe (kurzajki) – pospolite, zakaźne grudki naskórne wywołane przez różne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Mogą występować w każdym wieku, a ich wielkość i wygląd zależą od umiejscowienia oraz stopnia narażenia na drażnienie i urazy mechaniczne. Do zakażeń dochodzi w pojedynczych miejscach lub w kilku – wtedy brodawki przybierają postać licznych wykwitów;

włókniaki – łagodne zmiany nowotworowe, powstające z tkanki łącznej skóry właściwej. W odmianie miękkiej przybierają kolor cielisty lub brunatny i nie towarzyszą im żadne dolegliwości. Natomiast w odmianie twardej, mogą mieć zróżnicowane zabarwienie i powierzchnię; wtedy są też przesuwalne względem podłoża;

znamiona barwnikowe – jak pieprzyki – są to często występujące znamiona, które kolorystycznie zbliżone są do ocienia skóry. Mogą być gładkie, brodawkowate, zrazikowe, płaskie, wypukłe, guzowate, niekiedy owłosione. Niektóre z nich mogą przekształcać się w zmiany nowotworowe, dlatego warto skonsultować ze specjalistą ich usunięcie.

Sugerowane zabiegi:

  • PLEXR – wiązka plazmy
  • Laseroterapia
Nadpotliwość

Problem nadmiernego pocenia dotyczy nawet 1% populacji ludzkiej. Wbrew powszechnej opinii osoby z nadpotliwością prowadzą bardzo higieniczny tryb życia. Dłonie, pachy czy też stopy osób dotkniętych tym problemem są praktycznie cały czas wilgotne, wiąże się to z nieustannym napięciem, dyskomfortem fizycznym i psychicznym. Taki stan utrudnia codzienne funkcjonowanie i nierzadko jest przeszkodą w swobodnych kontaktach towarzyskich, czy też biznesowych. Wzmożone wydzielanie potu jest zazwyczaj wywołane przez emocje, klimat, wysiłek fizyczny czy też niewłaściwe odżywianie. Nadpotliwość może stanowić również objaw chorobowy.

Sugerowane zabiegi:

  • Botox – leczenie nadpotliwości
Nadmiar tkanki tłuszczowej

Tkanka tłuszczowa jest niezbędna do codziennego funkcjonowania organizmu. Wypełnia przestrzeń między narządami oraz zapewnia wsparcie strukturalne i metaboliczne. Działa jako naturalny izolator termiczny. Tłuszcz jest jednym z głównych źródeł energii organizmu. Pełni w nim wiele ważnych funkcji. Kiedy jednak następuje przyrost masy ciała, komórki tłuszczowe rozbudowują się i rozrastają, powstają pewne dysproporcje w wyglądzie sylwetki. Redukcja tłuszczu, który skumulował się wokół bioder, brzucha czy pośladków staje się coraz trudniejsza do usunięcia. Lipoliza jest najczęściej wykonywanym estetycznym zabiegiem w celu usunięcia nadmiaru tłuszczu i poprawy konturów ciała.

Sugerowane zabiegi:

  • Lipoliza iniekcyjna