Leczenie migreny

Migrena jest schorzeniem, w istotny sposób  obniżającym jakość życia pacjentów i codzienne ich funkcjonowanie. Nawracające, silne i trwające nawet do kilku dni bóle głowy, powiązane z  uciążliwymi innymi objawami , takimi jak np. wymioty i światłowstręt, zupełnie uniemożliwiają normalną aktywność. Według badań bóle migrenowe to problem dotykający w głównej mierze kobiet w wieku rozrodczym, jednak coraz częściej migrena dotyczy mężczyzn.

 

Opis zabiegu

Preparat botuliny jest podawany do wybranych partii mięśni, które w ten sposób są blokowane i rozluźniane. Odpowiednie dawki toksyny wstrzyknięte do mięśni, zapobiegają występowaniu migren. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez okres 3 – 6 miesięcy, co oznacza, że efekt leczenia jest długotrwały ale nie permanentny.

Informacje dotyczące zabiegu

WSKAZANIA
  • Migrenowe bóle głowy
  • Napięciowe bóle głowy
  • Chroniczne bóle głowy
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZABIEGU

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Na kilka dni należy również odstawić leki przeciwzapalne (np. aspirynę), które rozrzedzają krew i mogą przyczynić się do powstania siniaków. Zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem, podczas której ustalane są szczegóły zabiegu.

PRZEBIEG ZABIEGU

Preparat botuliny  zostaje podany w  mięśnie okolicy skroni, czoła oraz tylnej części głowy i szyi  za pomocą jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą.  Czas trwania zabiegu wynosi od 20 do 30 min. Po zabiegu pacjent może od razu powrócić do codziennych czynności.

EFEKTY

Pierwsze efekty pojawiają się po 14 dniach od zabiegu. Efekty odczuwalne są w postaci zmniejszenia nasilenia bólu migrenowego, zmniejszenia częstości występowania bólów migrenowych aż do całkowitego ustąpienia.  Efekt leczenia utrzymuje się przez okres  3-6 miesięcy od przeprowadzania zabiegu.  Po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć.

PRZECIWSKAZANIA
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • infekcje skóry w miejscach, w których miałby zostać przeprowadzony zabieg
CENA
Leczenie migreny od 1000 zł